05.08.2007

Beskyd Tour

Začátkem srpna konečně padlo rozhodnutí uspořádat výpravu do Moravskoslezských Beskyd s jasným cílem zdolat obávanou Lysou horu. Vzhledem k poměrně velké vzdálenosti a časové náročnosti na přesun bylo již dříve rozhodnuto, že jediné možné spojení je vlakem R 625 VSACAN v 6:40 z Ústí nad Orlicí s příjezdem do Valašského Meziříčí v 9:18 a návrat R 626 EMIL ZÁTOPEK v 16:41 z Valašského Meziříčí. Plánovanou trasu jsme však ještě operativně upravili poté co jsme po příjezdu do Valašského Meziříčí chytli přípoj do Frenštátu pod Radhoštěm a Frýdlantu nad Ostravicí, což byl ideální bod pro start etapy s výhledem na hlavní cíl dne Lysou horu.
Hned po startu etapy krátce po desáté hodině se začalo zvolna stoupat z výšky 360 metrů směrem ke hřebenu na kterém se tyčil vrchol Lysé hory. K úpatí hory jsme přijeli přes Lubno, Pražmo, Krásné až do Papežova, kde u odbočky začínalo mnohými démonizované stoupaní s nálepkou nejtěžší kopec v republice. Osobně jsem bral časté srovnání typu Praděd je rovinka, Lysá to je peklo s rezervou a konečně se dočkal možnosti okusit krále kopců.
Dopad do reality byl tvrdý a krutý. Velmi brzy sem na vlastní kůži pocítil, že tyto zvěsti byly pravdivé. Hned nástup z Papežova je poměrně ostrý s 9%, nicméně první kilometry jsou poměrně snesitelné a místy jsou mírné pasáže s 4-6%. Ale pak to přišlo, na pátém kilometru se silnice prudce zvedla a přišel očistec, pasáže kolem 13% a v podstatě až na vrchol už neklesne sklon pod 10%.
Tímto nechci nijak snižovat kvality Pradědu, ale je třeba objektivně uznat, že Lysá hora je jiná liga. Horší kopec jsem u nás zatím nejel. Ještě nutno dodat, že výjezd od Papežova je lehčí alternativa a mnohem těžší stoupaní je ze strany od vodní nádrže Šance, kam jsme pak z vrcholu sjížděli (výzva do budoucna :o). Za zmínku ještě stojí zážitek na pátém kilometru stoupání, kde jsem v 13% pasáži předjížděl borce na biku s dětskou sedačkou a zhruba dvouletým děckem. Týpek nebyl schopen na dotaz, jak to může ušlapat odpovědět ani nijak reagovat, ale jeho bolestivá grimasa v obličeji jasně vyjadřovala co právě prožívá :o)
Po sjezdu k přehradě Šance se pokračovalo dále na Ostravici a dále přes Čeladnou, Kunčice a Trojanovice, kde začalo stoupání na druhý vrchol dne Pustevny. Náročnost stoupání s průměrem kolem 9% opět předčilo očekávání, nicméně kvalit Lysé hory už zdaleka nedosahovalo. Z vrcholu ve výšce 1014 metrů se sjelo dlouhým sjezdem do Prostřední Bečvy a dále do Rožnova pod Radhoštěm, kde byl cíl etapy.
Průměrné stoupání za celou 100km etapu dosáhlo neuvěřitelných 7%, což je můj absolutní rekord všech dob a jen se potvrdilo, že Beskydy jsou skutečně králi kopců a mé oblibené Jeseníky s nimi nelze srovnávat.

Lysá hora - výškový profil
Pustevny - výškový profil

Trasa:
Frydlant nad Ostravicí - Lubno - Pražmo - Krásné - Papežov - Lysá hora (HC) - Ostravice - Čeladná - Kunčice - Trojanovice - Pustevny (HC) - Prostřední Bečva - Dolní Bečva - Rožnov Pod Radhoštěm

Udaje z cyklo computeru:
Total: 102km
Čas: 4hod 41min 57sec
Průměrná rychlost: 21.3 km/hod
Převýšení: 2006m
Max. výška: 1318m
Průměrné stoupání: 7%
Maximální stoupání: 16%
Maximální klesání: 16%

Počasí:
oblačno až skoro zataženo, teplota kolem 20°C
Lysá hora - oblačno, 12°C
Pustevny - oblačno, 14°C

Kopce:
Lysá hora 1326m, 9km - čas výjezdu 49:50
Pustevny - 1012m, 6km

Účast:
Daniel Ehrenberger, Petr Fikejz

Technické a zdravotní problémy:
silná bolest zad ve stoupaní na Lysou horu