20.06.2009

Cyklomaraton Praděd 180 mil 2009

Týden po etapě na Křivoklát v rámci Tour de Prague se cyklistický program přesunul východně do Jeseníků, kde se v sobotu 20.6. uskutečnil 18. ročník legendárního cyklomaratonu Praděd 180 mil. Předpověď počasí v posledních dnech před tradičním vrcholem první poloviny sezóny opět působila nemalé potíže a vše nasvědčovalo tomu, že šestá účast v řadě nebude rozhodně rekreace. Celý den před akcí pršelo a i na sobotu matematické modely označovaly Jeseníky za centrum vydatných dešťových srážek, což vedlo v podvečer k nesnadnému rozhodnutí letošní ročník zrušit. Po deštivé noci se obloha k ránu přece jen umoudřila a tak 1/2 hodiny před startem došlo ke zvratu a padlo definitivní rozhodnutí vydat se vstříc vrcholkům Jeseníků i letos.
Vzhledem k nepříliš optimistickým podmínkám jsem vyrazil sólově po šesté hodině od hotelu Avion a dojel osamocen až k první tradiční občerstvovací zastávce na Kocandě, kde mě dojel doprovodný vůz a první uprchlíci z hlavní skupiny. Ve Štítech vrcholily každoroční přípravy na cyklistický závod Rampušák a je zajímavé sledovat, jak se každým rokem stává z této akce masovější záležitost. Před Šumperkem se naskytl první pohled na vrcholy Jeseníků a dobře viditelný Praděd dával naději, že počasí nahoře není nijak kritické. Při stoupání na Skřítek byla však voda doslova cítit ve vzduchu a černá mračna se převalovala přes okolní hřebeny, naštěstí ale nespadla ani kapka. Na vrcholu byl z neznámých důvodů uzavřen motorest a tak se místo tradičního občerstvení pokračovalo rovnou dále přes Rýmařov a Malou Morávku až k úpatí Pradědu na Hvězdu. Během výjezdu na Ovčárnu se protrhala obloha a poprvé se ukázalo slunce, což stoupání na vrchol Pradědu pozitivně ovlivnilo. Na vrcholu byla sice velká oblačnost, ale příjemné bezvětří a přijatelných 11°C.
Po předchozích dvou ročnících, kdy vedla trasa z důvodu úplné uzavírky silnice na Červenohorské sedlo přes Jeseník a Ramzovou, se letos opět jelo po oficiální trase a poprvé jsme měli možnost vyzkoušet novou dálnici na vrchol Červenohorského sedla. Součástí návratu k původní trase bylo i poslední těžké stoupání přes Přemyslovské sedlo po rozbité lesní silnici, které bývá vzhledem k ujeté vzdálenosti a nastoupaným metrům už značně bolestivé. To se bohužel potvrdilo i tentokrát, když několik km před vrcholem mě zastihla první větší krize. Dlouhý sjezd do Hanušovic pomohl nabrat ztracené sily na poslední těžký úsek do Králík a přes Mladkov do Pastvin. Po posledním občerstvení na Pastvinské přehradě následoval závěrečný úsek přes Žamberk do Ústí nad Orlicí.
Počasí se koncem etapy zlepšovalo přes oblačno na polojasno a v úplném závěru etapy až skoro jasno a za celý den nespadla nakonec ani jedna dešťová kapka.

mapa a profil etapy (bikemap.net)
možnost exportu do formátů Google Earth File (.kml) a GPS File (.gpx)

Praděd - výškový profil
Červenohorské sedlo - výškový profil

Trasa:
Ústí nad Orlicí (0km) - Knapovec - Lanškroun (20km) - Albrechtice - Horní Heřmanice - Štíty (36km) - Bukovice - Bušín - Olšany - Bludov - Šumperk (64km) - Rapotín - Sobotín - Rudoltice - Klepáčov - Skřítek - Janovice - Rýmařov (102km) - Moravice - Malá Morávka - Hvězda - Praděd (124km) - Hvězda - Karlova Studánka - Vidly - Bělá - Domašov - Červenohorské sedlo (170km) - Kouty n. Desnou - Loučná n. Desnou - Přemyslov - Losiny - Jindřichov - Hanušovice (194km) - Králíky - Mladkov - Pastviny (224km) - Žamberk - Hejnice - Libchavy - Ústí nad Orlicí (255km)Počasí:
Ústí nad Orlicí - zataženo, 12°C
Štíty - zataženo, 14°C
Šumperk - zataženo, 16°C
Skřítek - zataženo, 14°C
Hvězda - skoro zataženo, 14°C
Praděd - oblačno, 11°C
Červenohorské sedlo - zataženo, 12°C
Hanušovice - oblačno, 16°C
Pastviny - oblačno, 16°C
Žamberk - polojasno, 14°C
Ústí nad Orlicí - skoro jasno, 12°C

Kopce:
Skřitek - 868m, 10km
Praděd - 1492m, 9km
Svatý Hubert - 1003m
Vidly - 930m
Červenohorské sedlo - 1013m, 10km
Přemyslovské sedlo - 768m
(pozn. - výšky zkalibrovány podle nivelačních bodů)

Údaje z cyklo computeru:
Total: 255km
Čas: 11hod 34min 44sec
Průměrná rychlost: 21.90 km/hod
Převýšení: 4161m
Max. výška: 1492m
Průměrné stoupání: 4%
Maximální stoupání: 14%

Technické a zdravotní problémy:
opět muší terror při stoupání na Praděd

Počet učástí:
6x (2004,2005,2006,2007,2008, 2009)

Oficiální stránky - www.praded.lphard.cz