27.06.2009

Beskyd Tour 2009

Po dvou letech padlo konečné rozhodnutí vrátit se do Moravskoslezských Beskyd a splnit dlouhodobě vytyčený cíl - zdolání obávané Lysé Hory. Tentokrát však z jižní strany od vodní nádrže Šance, což je stoupání v mnoha žebříčcích a hodnoceních označované za vůbec nejtěžší kopec u nás. O obtížnosti Lysé Hory jsme se přesvědčili už v roce 2007 při stoupání z Papežova a nebýt loňského seznámení s Modrým sedlem v Krkonoších určitě by stále vévodila v pořadí vyjetých kopců v ČR.

Nezmary počasí jako by nebraly letos konce a tak nebylo snad už ani překvapením, že poslední víkend v červnu, kdy se akce konala postihly Moravu zničující záplavy a podhůří Beskyd bylo jednou z nejpostiženějších lokalit. Naštěstí našim cílem byly vrcholky hor, které záplavy zasáhnout nemohly a průběh etapy tak kromě komplikaci s dopravou nijak neovlivnily. Etapa odstartovala v dopoledních hodinách z Valašského Meziříčí odkud se dále pokračovalo přes Rožnov pod Radhoštěm, Dolní a Horní Bečvu, na vrchol první vrchařské prémie nedaleko slovenských hranic a dále dlouhým sjezdem do Bílé. Ve Starých Hamrech se odbočilo na lesní asfaltku vedoucí kolem vodní nádrže Šance. Bez znalosti trasy je celkem problematické se v terénu kolem přehrady orientovat a odbočku na Lysou Horu trefit. Ve sjezdu k hrázi přehrady nejprve na rozcestí doprava a dále Masarykovým údolím až k hájence, kde je odbočka doleva na rozbitou lesní cestu pokrytou hrubým asfaltem vedoucí mezi skalami podél horského potoka. Zde začíná stoupání vzhůru k vrcholu Lysé Hory.

Postupem času, přibývajících let a zkušeností, vzhledem k narůstajícímu počtu zdolaných kopců, aktuální formy a rozpoložení, technického vybavení, počtu najetých kilometrů před jednotlivými kopci a řady dalších faktorů se stává objektivní hodnocení obtížnosti kopců čím dál složitější. Zařadit stoupání na Lysou Horu od Šancí je obzvláště problematické, protože první 4 km vedou po téměř nesjízdné kamenité lesní cestě s úseky na hranici možností jízdy na silničním kole. Sklon téměř neklesá pod 10% s těžkými pasážemi až 18%. Po zhruba 4 km lesní cesta končí a napojuje se na silnici vedoucí na vrchol z Papežova, odtud zbývá na vrchol dalších velmi těžkých 5km. Celkové parametry kopce jsou opravdu úctyhodné a vzbuzují respekt, Modré sedlo pro mě ale zůstává nadále nejtěžší a těžko překonatelné stoupání v našich končinách.

Lysá hora (1323m)
Začátek: Hájenka v Masarykové údolí nedaleko hráze vodní nádrže Šance (550m)
Konec: Lysá hora - vrchol (1323m)
Průměrné stoupání: 9%
Maximální stoupání: 18%
Délka: 9km
Převýšení: 773m

Po sjezdu z Lysé Hory do Papežova pokračovala etapa přes Krásné, Pražmo a Pržno do Frýdlantu nad Ostravicí, kde se trasa stočila na Čeladnou a Trojanovice, kde se začalo stoupat na druhý vrchol dne Pustevny. Stoupání zdolané už během etapy v roce 2007 svou obtížností tentokrát nepřekvapilo tak, jako při své premiéře, nicméně nic ze svých kvalit neztratilo. Z vrcholu ve výšce 1012 metrů se poté sjelo do Dolní Bečvy, kde byla etapa před blížící se bouřkou ukončena.

Příště nás čeká poslední velká výzva Beskyd Kněhyně (1100m), ale o tom až někdy příště...

Lysá hora - výškový profil
Pustevny - výškový profil

Trasa:
Valašské Meziříčí - Zubří - Rožnov pod Radhoštěm - Dolní Bečva - Horní Bečva - Bílá - Staré Hamry - Vodní nádrž Šance - Lysá Hora (HC) - Papežov - Krásná - Pražmo - Lubno - Pržno - Frýdlant nad Ostravicí - Čeladná - Trojanovice - Pustevny - Prostřední Bečva - Dolní Bečva

mapa a profil etapy (bikemap.net)
možnost exportu do formátů Google Earth File (.kml) a GPS File (.gpx)

fotogalerie k článku

Údaje z cyklo computeru:
Total: 137km
Čas: 6hod 23min 22sec
Průměrná rychlost: 21.40km/hod
Převýšení: 2288m
Max. výška: 1323m
Průměrné stoupání: 5%
Maximální stoupání: 18%

Počasí:
polojasno, teploty 20-24°C