30.06.2012

Tour de Prague 2012 - Jupiter Trophy Road Challenge

V sobotu 30. června odstartoval prologem v belgickém Liége nejen 99. ročník Tour de France, ale v Praze na Zličíně s předstihem v dopoledních hodinách také 4. ročník Tour de Prague. Nádherné počasí s teplotami až 36 °C v kombinaci s náročným kopcovitým profilem vytvořilo účastníkům letošního ročníku přímo italskou kulisu známou ze slunečných etap v Dolomitech. Itinerář etapy zůstal pro letošek beze změny a kromě několika drobných odchylek způsobených chybou navigace přesně kopíroval trasu z minulých let. Nejpodstatnější změnou bylo chybné odbočení na Lužce a neplánovaně zařazené stoupání na Špičatý vrch (430 m) při cestě z Loděnice do Kozolup. Jak se však záhy po zdolání vrcholu stoupání ukázalo, tato varianta trasy byla vlastně vždy ta správná, jen jsme o tom nevěděli :)
V úvodních metrech po startu ze Zličína za to pořádně vzal zkušený domácí borec Jan Hašišák Smetana a hned bylo všem jasné, že letos je tu opět ve skvělé formě a na vrchařských prémiích nás čeká opravdu tvrdé řemeslo. Zbytek startovního pole nebyl schopen diktované tempo akceptovat a před Úhonicemi si kolektivně vyhověl. Před Chrustevnicemi se stále v úniku jedoucí a zjevně přemotivovaný Hašišák špatně zorientoval a spatřivší ostré stoupání bez váhání odbočil na Malé Přílepy. Svůj omyl si však uvědomil příliš pozdě a tak zbytek pelotonu po chvíli čekání pokračoval bez vedoucího muže až ke Karlštejnu, kde se naše cesty opět spojily. Na promenádě pod hradem Karlštejn nemohla chybět tradiční potyčka s místním četnictvem, v které jako první dorazivší sehrál hlavní roli opět Hašišák.
V Nižboru jsme na Abandon Memorial Avenue uctili památku statečného skonu Wendy Sumo Jr. během Tour de Prague 2009 a vydali se vstříc nejtěžší části etapy v CHKO Křivoklátsko. Hned na první vrchařské prémii Jupiter Trophy opět neznal Hašíšák slitování a drtivým nástupem deklasoval konkurenci. Zajímavostí je, že v horní pasáži tohoto stoupaní byla nezávisle naměřena teplota přes 40 °C. Před královským stoupáním na Křivoklát proběhla pod hradem v hotelu Sýkora tradiční kulturní vložka s občerstvením. Další várka kopců si v kombinaci s extrémní teplotou postupně vybírala svou daň a zpět do Nižboru se peloton vracel už značně povadnutý. Pouze neúnavný Hašišák i v dalších dvou stoupáních z Nižboru na Běleč a z Kozolup na Svárov stále udržoval své strojové tempo a zkompletoval tak sbírku prvenství na všech vrchařských prémiích. Závěrečný úsek etapy ještě zpříjemnila poslední zastávka v pivovaru u Chýně, odkud se vyjíždělo směr Zličín už ve večerních hodinách.
Na úplný závěr si ještě připravil bombónek Hašišák, který po dojezdu na Zličín odmítl akceptovat konec etapy a ve stylu dojezdu na Champs-Elysées dovedl stylově celý peloton noční Prahou až do centra na Václavské náměstí. Po loňském ročníku, který musel být po odstoupení většiny startovního pole ze zdravotních důvodů zrušen se tedy letos vydařil reparát na jedničku z hvězdičkou. Za zmínku ještě stojí statečný výkon historicky první účastnice na Tour de Prague Jany Drobné z TJ Sokol Knapovec, která zvládla nástrahy bezmála 150 km dlouhé trati v extrémních podmínkách z neuvěřitelnou grácií a noblesou.

Trasa:
Praha Zličín - Chrašťany - Chýně - Úhonice - Nemačovice - Chrustevnice - Loděnice - Bubovice - Kozolupy - Amerika - Mořina - Karlštejn - Srbsko - Hostim - Beroun - Hýskov - Nižbor - Nový Jáchymov - Karlov - Roztoky - Křivoklát - Písky - Zbečno - Leontýnka - Nižbor - Chýňava - Podkozí - Svárov - Červený Újezd - Chýně - Chrašťany - Praha Zličín - Praha (Václavské náměstí)mapa a profil etapy (bikemap.net)
možnost exportu do formátů Google Earth File (.kml) a GPS File (.gpx)

Údaje z etapy:
Vzdálenost: 148 km
Čas: 6 hod 33 min 50 sec
Průměrná rychlost: 22.50 km / hod
Převýšení: 1790 m
Max. výška: 480 m
Průměrné stoupání: 4%
Maximální stoupání: 12%

Počasí:
jasno, teploty 28-36 °C

Pořadí vrchařské soutěže Jupiter Trophy:
1. Jan Hašišák Smetana
2. Daniel Ehrenberger
3. Jana Drobná
4. Karel Honzl
5. Jan Thor Gansdorfer

Technické a zdravotní problémy:
Jan Hašišák Smetana - bodnutí hmyzem nad pravým okem s následnou alergickou reakcí.
Jana Drobná - opakované technícké problémy s řazením (Shitmano Ultegra).
Daniel Ehrenberger - v exponovaných pasážích etapy flustrace z opakovaných nástupů Hašišáka ve stoupáních, na které nenalézal odpověď.
Jan Thor Gansdorfer - v závěrečných fázích etapy celková fyzická indispozice.

Počet účástí:
Daniel Ehrenberger - 4x (2008,2009,2010,2012)
Karel Honzl - 4x (2008,2009,2010,2012)
Jan Smetana - 3x (2009,2010,2012)
Daniel Švanda - 1x (2009*,2010)
Robert Riedl - 1x (2010)
Jan Šistek - 1x (2010)
Jana Drobná - 1x (2012)
Jan Gansdorfer - 1x (2012)

* - abandon v Nižboru