08.06.2013

Tour de Prague 2013 - 5th Edition Cycling Heroes Classic

Letošní jubilejní ročník Tour de Prague s pořadovým číslem 5 přichystal nejen řadu revolučních změn ale i nečekané komplikace v podobě povodní na Mělnicku.
Peloton odstartoval v sobotu 8. června krátce po desáté hodině z konečné stanice linky metra C Letňany v počtu 8 jezdců za příjemného slunečného počasí.
Oproti tradici z let minulých se startovní pole vydalo z metropole severním směrem k Mělníku a dále do kraje Karla Hynka Máchy plného kaňonů a pískovcových skal v CHKO Kokořínsko.
Spodní úchop domácího reprezentanta Honzy Smetany dával již krátce po startu tušit, že úvodní kilometry se budou opět odehrávat ve svižném tempu. V převážně rovinaté úvodní části etapy z Letňan do Hostína bylo k vidění několik úniků, ve kterých sehrál z větší části hlavní roli aktivně jedoucí Honza Smetana. Za Kbely se k úžasu zbytku startovního pole připojil k pelotonu trochu nečekaně účastník TdP z roku 2010 Jan Šistek na svém týmovém Willieru Lampre. Na konečný počet deseti jezdců zkompletoval sestavu před Kostelcem nad Labem britský cyklista Jonathan, čímž posunul význam Tour de Prague nad rámec kontinentální Evropy.
Po vjezdu do CHKO Kokořínsko za Mělnickou Vruticí se s blížící rychlostní prémií 100th Edition Tour de France u Harasova začalo tempo pelotonu značně navyšovat. Drtivým útokem Jonathana za Lhotkou se peloton roztrhal a vítězství na rychlostní prémii urval ve spurtu menší skupiny zaslouženě Honza Smetana. Za Kokořínským Dolem se náhle zatáhla obloha a prosolené dresy propláchla menší dešťová přeháňka. V letošním ročníku naštěstí jediný rozmar počasí. Po okružní jízdě CHKO Kokořínsko přišla po zásluze první zastávka s občerstvením ve stylové hospodě u Grobiana v Kokořínském Dole.
V této fázi etapy se z pelotonu nejdříve odpojila dvojice Jan Šistek (Gerolsteiner EPO Stars) a Jonathan (UK Cycling Foundation) a krátce poté i značně fyzicky indisponovaný slovák Miroslav Balint. Statečně bojující Luis Garcia Gapparrez (Seznam.cz Pro Racing) se rozhodl svoje účinkování v etapě také ukončit a připojil se k Miroslavu Balintovi. Oba aktéři utvořili dvojici a vydali se po vlastní ose zpět do Prahy a dle dostupných informací ve zdraví přežili. Zbytek pelotonu se vydal vstříc druhé části etapy k mýtickému monumentu české historie hoře Říp (455 m).
Zredukovaná sestava pokračovala kolem soutoku Vltavy a Labe v Mělníku přes Cítov a Rovné až k úpatí Řípu. Již první ostrý nájezd do stoupání na konci lipové aleje se sklonem 15% naznačil, že Říp není stoupání silničářům zaslíbené. Následující úsek, proti kterému je i Arenberský les na Paris - Roubaix luxusní cyklostezka, však vystavil většině definitivní stopku a hořký konec nadějí na zdolání vrcholu. Pouze nezlomný Honza Smetana se dokázal s parametry Řípu statečně porvat a jako jediný celé stoupání zdolal a stanul vítězně na vrcholu.
Z důvodu povodňové kalamity v okolí Mělníka došlo v závěru etapy k operativním změnám v itineráři. Původně plánovaný úsek přes Lužec nad Vltavou, Zelčín a Zálezlice byl nahrazen objízdnou trasou po silnici č. 608 přes Vodochody, Veltrusy a Klecany. Po příjezdu do Prahy k Ládví byla etapa slavnostně zakončena průjezdem přes Kobylisy do Holešovic.

Trasa:
Praha Letňany - Kbely - Miškovice - Veleň - Mratín - Kostelec nad Labem - Všešaty - Byšice - Hostín - Mělnická Vrutice - Hleďsebe - Lhotka - Harasov - Kokořínský Důl - Ráj - Olešno - Blatečky - Dobřeň - Kokořín - Vysoká - Mělník - Cítov - Rovné - Monte Říp (Cima Progenitore Ceco) - Vražkov - Vodochody - Veltrusy - Klecany - Kobylisy - Praha Holešovicemapa a profil etapy (bikemap.net)
možnost exportu do formátů Google Earth File (.kml) a GPS File (.gpx)

Údaje z etapy:
Vzdálenost: 164 km
Čas: 6 hod 46 min 30 sec
Průměrná rychlost: 24.23 km / hod
Převýšení: 1427 m
Max. výška: 404 m
Průměrné stoupání: 3%
Maximální stoupání: 15%
Tepové údaje: AVG 127, MAX 188

Počasí:
polojasno až oblačno, teploty 20 - 24 °C

Rychlostní prémie 100th Edition Tour de France (Harasov):
Jan Hašišák Smetana

Trofeo Karel Hynek Mácha (Kokořín):
Jan Hašišák Smetana

Cima Progenitore Ceco (Říp):
Jan Hašišák Smetana

Technické a zdravotní problémy:
Jan Hašišák Smetana - kolize s motorkářem s následnou slovní přestřelkou.
Karel Honzl - utržené čidlo od cyklocomputeru ve sjezdu z Kokořína.
Karel Honzl - poškozený smartphone po dopadu na pastorek zadního kola (Duratec Jan Hašišák Smetana).
Daniel Ehrenberger - psychické trauma z dešťové přeháňky u Kokořína.

Počet účástí:
Daniel Ehrenberger - 5x (2008,2009,2010,2012,2013)
Karel Honzl - 5x (2008,2009,2010,2012,2013)
Jan Smetana - 4x (2009,2010,2012,2013)
Pavel Vaniš 2x (2010,2013)
Jan Šistek - 2x (2010,2013)
Jana Drobná - 2x (2012,2013)
Daniel Švanda - 1x (2009*,2010)
Robert Riedl - 1x (2010)
Jan Markup - 1x (2010)
Jan Gansdorfer - 1x (2012)
Lukáš Gregovský - 1x (2013)
Miroslav Balint - 1x (2013)
Josef Melichar - 1x (2013)

* - abandon v Nižboru