05.09.2008

Sněžka na kole - ANO čí NE ? KAUZA

V sobotu 30. srpna byla provedena inspekční cesta do Krkonoš za účelem najít jednoznačnou odpověď na otázku, zda je možné vyjet na naší nejvyšší horu Sněžku na silničním kole čí nikoliv. Průzkum byl zaměřen pouze na technickou stránku, na další případné komplikace spojené s legislativním omezením pohybu na kole po Krkonošském národním parku nikoliv.
Výchozím bodem pro výjezd na Sněžku je městečko Karpacz na polské straně, odkud vede až na vrchol silnice dlážděná kostkami (přesněji kočičími hlavami). Tento povrch tvoří celých 10km až na vrchol Sněžky a hlavním cílem výpravy bylo analyzovat stav této silnice.
Prvních 6km až k chatě Strzecha Akademicka je pro cyklisty zcela legálních bez omezení a zákazů. Dále by se na kole pokračovat nemělo, ale podle dostupných informací polští strážci parku cyklisty tolerují. Od chaty zbývá už jen zhruba 1km na hřeben, odkud silnice jen velmi pozvolna stoupá k chatě Pod Sniezka, která stojí bezprostředně pod vrcholem Sněžky. Následuje poslední úsek, kde se silnice stáčí dokola kolem vrcholku a končí přímo u meteorologické stanice na vrcholu Sněžky ve výšce 1602m. Silnice tedy vede skutečně až na vrchol, zásadní problém však nastává při bližším pohledu na její kvalitu. Od chaty Strzecha Akademicka je povrch silnice místy katastrofální, kostky často chybí a jsou nahrazeny
prakticky čímkoliv. Problematický je i rozestup mezi kostkami (často i přes 5cm) a orientace kostek (často jsou propadlé a natočeny hranami).
Závěr je z mého pohledu takový, že na klasickém silničním kole je výjezd na Sněžku technicky zcela nemožný a v lepším případě by to odneslo jen zničené kolo. Určitá šance by byla v případě použití cyklokrosového kola s tím, že by se v některých problematických úsecích kolo přeneslo na zádech. Naopak bez problémů by měl být výjezd na Sněžku na odpruženém MTB za použití dostatečně širokých plášťů.

Moje odpověď na otázku Lze vyjet na Sněžku na silničním kole ? zní tedy NE.

Náplastí může být skutečnost, že od 1. června 2008 je možné po dlouhých bojích s ochránci na kole zcela legálně dojet přes Výrovku až na Luční boudu (1402m), která stojí kousek od Sněžky nebo zdolat několik dalších jedinečných stoupání v oblasti východních Krkonoš (Modré sedlo, Černá hora, Pražská bouda, Špindlerova bouda)

Cyklisté mohou až na Luční boudu (zdroj iDnes.cz)
Na Luční boudu od července i na kole (zdroj iDnes.cz)

Pro úplnost ještě dodám, že z české strany lze po komfortní asfaltce dojet až k přestupní stanici lanovky na Sněžku na Růžové Hoře (1390m) po trase Velká Úpa (Hotel Hela) - Portášovy boudy - Růžohorky - Růžová hora.

fotogalerie k článku