07.09.2008

Grand Royal Tour De Jeseníky 2008

V neděli 7. září se uskutečnil IV. ročník tradiční královské etapy v Jeseníkách. Trasa letošního ročníku vedla zčásti po doposud cyklisticky neprobádaném území Nízkých Jeseníků. Start byl v Zábřehu na Moravě odkud se vyjíždělo za slunečného počasí krátce po deváté hodině. Tentokrát se nejela do Rýmařova klasika přes Šumperk na Skřítek, ale zvítězila alternativní varianta Martina Tláskala, která vedla po silnici č.370 přes část Nízkých Jeseníků. Trasa se ukázala jako velmi zajímavá s několika pěknými stoupáními v klidném prostředí a hlavně oproti hlavnímu tahu na Skřítek zcela bez provozu.
Z Rýmařova se už dále pokračovalo po tradiční trase přes Malou Morávku na sedlo Hvězda a odtud se stoupalo na nejvyšší bod etapy Praděd (1492m). Počasí se cestou postupně změnilo na zataženo a teplota klesla na 18°C. Při stoupání na Praděd se před Ovčárnou na chvíli vyjasnilo, ale hned poté jsme vjeli do mraků a po zbytek stoupání se jelo v mlze. Na vrcholu bylo příjemných 16°C a bezvětří, ale téměř nulová viditelnost.
Po sjezdu na Hvězdu nás trochu vyděsilo mrholení a mokrá silnice, ale po pár kilometrech v Malé Morávce už bylo zase sucho. Etapa vedla dále k Rýmařovu a dlouhým táhlým stoupáním na Skřítek a přes Šumperk zpět do Zábřehu na Moravě.
Rekordmanem etapy se stal Martin Tláskal, který nehodlal snižovat vloni nasazenou laťku a etapu absolvoval z Litomyšle (celkem přes 250km).

Trasa:
Zábřeh na Moravě - Leština - Dlouhomilov - Hrabišín - Libina - Tvrdkov - Rýmařov - Malá Morávka - Hvězda - Praděd - Malá Morávka - Rýmařov - Sobotín - Šumperk - Zábřeh na Moravě - (transfer vlakem) - Třebovice - Semanín - Česká Třebová - Ústí nad Orlicí

mapa a profil etapy (bikemap.net)
možnost exportu do formátů Google Earth File (.kml) a GPS File (.gpx)

Praděd - výškový profil

Údaje z cyklo computeru:
Total: 170km
Čas: 6hod 56min 15sec
Průměrná rychlost: 24.28km/hod
Převýšení: 2110m
Max. výška: 1492m
Průměrné stoupání: 3%
Maximální stoupání: 16%

Počasí:
oblačno až zataženo, teploty 16-20°C