14.09.2008

Tour De Vysočina

S doznívající chřipkou a s dopingem ve formě antibiotik, ale s odhodláním poprat se o výsledek jsem vyrazil na tradiční časovku na Lucký Vrch pořádanou Cyklo-ski klubem Polička. 22. ročník se uskutečnil v neděli 14. září za pěkného slunečného, ale velmi chladného počasí. Teplota postupně klesala v průběhu celého týdne z příjemných letních hodnot dolů a o víkendu měl příliv studené fronty vrcholit. Nedělní předpověď sice slibovala maxima kolem 17°C, ale realita na Vysočině byla krutá a teploměr dopoledne nemilosrdně ukazoval pouze 12°C. Situaci ještě znepříjemňoval studený vítr. Počasí se však naštěstí neodrazilo v účastí a na startu se sešlo opět přes 100 závodníků v různých kategoriích.

Na start jsem vyrazil s číslem 103 v poslední skupině a hned od startu bylo jasné, že dnes to tedy rozhodně nepůjde a celkem odevzdaným výkonem jsem dojel do cíle v čase 16:19, což byl o více než minutu horší čas než vloni. Vrchařskou formu z Gira se prodat nepodařilo, ale o to více bude snad motivace přiští rok.

Po vyhlášení výsledků následovala stejně jako vloni relaxační etapa po Vysočině, která nabídla to nejlepší, co podle mě Vysočina v oblasti Žďárské Vrchy nabídnout může a bez nadsázky bych ji označil za královskou. Velmi zajímavý profil stojí za detailnější analýzu. Etapa sice nenabízí žádné velké kopce zvučných jmen ani dlouhá těžká stoupání, zato je však doslova prošpikována krátkými a velmi strmými stojkami, kde sklon dosahuje často až hodnot kolem 15%. Z Luckého Vrchu se klesá do Jimramova a hned poté začínají první strmé úseky přes Unčín a Dalečín k vodní nádrži Vír, odkud se sjíždí kolem přehrady a přes hráz až do stejnojmenné vesnice pod přehradou (nejnižší bod etapy 395m). Z Víru se pak dlouhé kilometry (32km) téměř nepřetržitě stoupá přes Bystřici nad Perštejnem do Nového Města na Moravě a dále až do Sněžného (po Luckém Vrchu nejvyšší bod etapy - 712m). Následuje sjezd k rekreační oblasti Milovy a opět dlouhé členité stoupání přes Svratku a Svratouch do Borové u Poličky a za odbočkou na Jimramov závěrečný výjezd na Lucký Vrch (740m). Tuto etapu v příští sezóně podrobím ještě detailnějšímu rozboru s fotodokumentací.

Trasa:
Lucký Vrch - Telecí - Borovnice - Jimramov - Ubušín - Unčín - Dalečín - Veselí - Vír - Bystřice nad Perštejnem - Nové Město na Moravě - Maršovice - Kuklík - Sněžné - Milovy - Křižánky - Svratka - Svratouch - Krouna - Františky - Borová - Lucký Vrch.

mapa a profil etapy (bikemap.net)
možnost exportu do formátů Google Earth File (.kml) a GPS File (.gpx)

ITT Lucký Vrch:
Pořadí: 41. místo
Total: 6.5km
Čas: 16:19
Průměrná rychlost: 23.10 km/hod
Převýšení: 230m
Start výška: 509m
Cíl výška: 739m
Průměrné stoupání: 4%
Max. stoupání: 12%
Počasí: polojasno, 14°C

výškový profil

Tour de Vysočina
Total: 102km
Čas: 4hod 29min 38sec
Průměrná rychlost: 23.40km/hod
Převýšení: 1633m
Max. výška: 740m
Průměrné stoupání: 4%
Maximální stoupání: 16%
Počasí: oblačno až zataženo, teplota 8-12°C