27.09.2008

Zewl Fest 2008 - Tour de Jeseníky

Pohoří Hrubý Jeseník se stalo letos opět dějištěm Zewl Festu, tradičního setkání svátečních cyklistů a turistů. Členská základna Zewl Festu prořídla postupně natolik, že letos nebyla tato akce pod hlavičkou MCS Teamu vůbec plánováva a byla vyřazena z kalendáře. Díky aktivitě znovu ožívajícího člena ex-MCS Wendy se ale nakonec podařilo improvizovaný Zewl Fest přece jen uspořádat. Přes velmi pozdní termín vyšlo počasí v rámci možností výborně a na přelomu září a října, v sobotu 27.9., panovalo v Jeseníkách příjemné slunečné počasí s teplotami kolem 14°C.
Trasa etapy byla zaměřena na západní část Hrubého Jeseníku s hlavním cílem zdolat Dlouhé Stráně a hlavně přejet po několika letech znovu otevřené Červenohorské sedlo s nově dokončenou silnicí ze strany od Domašova.
Jako výchozí bod byl zvolen Šumperk, kde byla etapa krátce po půl desáté etapa odstartována. Od úvodních kilometrů se začalo postupně stoupat přes Velké Losiny a Loučnou nad Desnou k přečerpávací vodní elektrárně a odtud nahoru na vrchol Dlouhých Strání (1350m). Po sjezdu do obce Kouty následovalo další 9km dlouhé stoupání na Červenohorské sedlo (1005m) a odtud následoval velmi očekávaný sjezd po zbrusu nové silnici do Jeseníku. Závěrečná část etapy vedla z Jeseníku na Ramzovské sedlo do Hanušovic a přes Kopřívnou a poslední kopec zpět do Šumperka.
Poměrně náročná etapa ukázala, že i na Zewl Festu jde s trochou morálky přejet velké kopce a Wenda Sumo Jr. se i přes to, že stále bojuje s nadváhou, znovu ukázal jako bojovník, který v kopcích nevzdává ani marný boj s gravitací.

Trasa:
Šumperk - Rapotín - Velké Losiny - Loučná nad Desnou - Kouty nad Desnou - Dlouhé Stráně - Červenohorské sedlo - Bělá pod Pradědem - Domašov - Jeseník - Lipová Lázně - Ramzová - Ostružná - Branná - Jindřichov - Hanušovice - Kopřivná - Bratrušov - Šumperk

mapa a profil etapy (bikemap.net)
možnost exportu do formátů Google Earth File (.kml) a GPS File (.gpx)

fotogalerie k článku
fotogalerie Červenohorské sedlo

Dlouhé Stráně - výškový profil
Dlouhé Stráně - 3D profil stoupání
Červenohorské sedlo - výškový profil

Údaje z cyklo computeru:
Total: 132km
Čas: 6hod 37min 43sec
Průměrná rychlost: 19.80km/hod
Převýšení: 2135m
Max. výška: 1350m
Průměrné stoupání: 4%
Maximální stoupání: 13%

Počasí:
polojasno, místy oblačno, teploty 12-16°C
vrchol Dlouhé Stráně - 10°C