11.10.2008

Tour De Krkonoše 2008

Letošní dlouhou a bohatou sezónu zakončila v pozdním říjnovém termínu poslední velká výprava do hor s nelehkým cílem zdolat Černou horu a poměrně málo známé Modré sedlo, které je však řadou odborníků a vrchařů označováno za vůbec nejtěžší stoupání u nás. Oba kopce se nacházejí v našem nejvyšším pohoří Krkonoše a oba patří svými parametry mezi naše velikány. I přes podzimní termín vyšlo v sobotu 11. října nádherné slunečné počasí s jasnou oblohou a příjemnými teplotami kolem 16°C.
Etapa odstartovala po rozpuštění ranní mlhy po desáté hodině z Trutnova směrem na Mladé Buky a Svobodu nad Úpou po rovinatém úseku až k úpatí hlavního hřebene Krkonoš.

Černá hora (1299m)
V Dolním Maršově (530m) u odbočky na Jánské Lázně se silnice zvedá a následuje 4,3 km dlouhý úsek se sklonem 5-8% do Jánských Lázní k Hoffmanovým boudám (778m), kde se odbočí na lesní asfaltku. Následuje zhruba kilometrový úsek po rovině, který končí Na Výšině (779m) pod lanovou dráhou a dále se silnice stáčí a stoupá v serpentinách pod lanovkou. Další 4 km jsou relativně pohodové se sklonem 6-8%, až v závěru se sklon utahuje na 8-10%.
Totální zlom nastává u Zinneckerovy boudy (1100m), kde se silnice prudce zvedá a následuje poslední brutální, 2km dlouhý úsek, kde průměr neklesá pod 10% a drží se nejčastěji kolem 14% s maximem až 18%. Tento přetěžký závěr dělá z Černé hory kopec velice obtížný až zrádný. U Sokolské boudy (1265m) se vyjede z lesa, silnice se opět narovná na přijatelný sklon a následuje krátký úsek k Černé boudě, kde je nutné přejet zhruba 200 metru po kamenité cestě a opět pokračovat po lesní asfaltce až k vrcholu u televizního vysílače ve výšce 1299m.
Nezbývá než souhlasit, že Černá hora patří svou délkou 12km a vražedným závěrem k nejtěžším kopcům u nás. Vytknul bych ji pouze to, že celé stoupání včetně vrcholu vede úzkou asfaltkou lesem a prakticky nejsou žádné výhledy na okolní krajinu.

Z vrcholu Černé hory etapa pokračovala dlouhým sjezdem zpět do Svobody nad Úpou a dále přes Temný Důl a Velkou Úpu do Pece pod Sněžkou.

Modré sedlo (1509m)
pojem takřka neznámý, ve skutečnosti jde však v našich krajích o unikátní super těžký kopec evropských parametrů, který se může v jistých ohledech bez problémů rovnat se slavnými stoupáními v italských Dolomitech. Modré sedlo (památník obětem hor) leží mezi Luční horou (1547m) a Studniční horou (1554m) a svou výškou 1509m je nejvýše položeným místem, kam se dá u nás vyjet na silničním kole (často je zcela mylně označován Praděd 1492m v Jeseníkách). Silnice zde nekončí a je možné dále pokračovat dolů až na Luční boudu, která leží ve vzdálenosti 1km od Modrého sedla v nadmořské výšce 1410m, pouhé 4 km od naší nejvyšší hory Sněžky, která je dominantou celého okolí a jsou na ni z Modrého sedla nádherné výhledy.
K vrcholu Modrého sedla však vede cesta více než trnitá a na 7 tvrdých kilometrech z Pece pod Sněžkou čeká na každého opravdové peklo s brutálními úseky až 24%. Nástup z Pece je rovnou tvrdý a kopec dává jasně najevo, že tady nebude rozhodně nic zadarmo. Na prvním kilometru jsou pasáže 10-12% a sklon se s každým šlápnutím utahuje. Hned po vjezdu do lesa přichází prvních 16%, které nepolevují až pod stěnu s 24%! Úsek není naštěstí příliš dlouhý a po něm přichází dokonce krátký mírný sjezd (jediné slabší místo). Poté však přichází to nejhorší, 3km dlouhý naprosto devastující úsek na Výrovku, kde sklon v podstatě neklesá pod 16% a silnice si drží vražedných 18-22%. V těchto pasážích jsem na převod 34x25 doslova cedil krev a držel spodní uchop abych nepřepadl dozadu. Něco podobného jsem zatím zažil jen na Monte Zoncolanu v Dolomitech a to je kopec světové extra třídy.
Od chaty Výrovka (1357m) zbývá na Modré sedlo posledních 1,5km stoupání s nádhernými výhledy na krásy Krkonoš, které jsou odměnou za předchozí muka. Průměr posledního kilometru je stále přes 10% s úseky 14%, ale po předchozím se to pocitově jeví jako pohoda. Na vrcholu Modrého sedla se pak otevírají další parádní výhledy na celé Krkonoše, nejvíce pozornosti však poutá jen pár kilometrů vzdálená Sněžka.
Nerad bych se dotknul příznivců Lysé hory v Beskydách, ale podle mě není pochyb, že Modré sedlo je jednoznačně nejtěžší kopec u nás a to rozdílem třídy. Jediným mínusem je jeho délka, která je z Pece pod Sněžkou pouze 7km, pokud se počítá stoupání už od rozcestí před Velkou Úpou je délka sice 12km, ale průměr je značně degradován. Rozhodně bych také zařadil Modré sedlo mezi nejkrásnější stoupání u nás a v tomto ohledu u mě sesadilo Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

Z Modrého sedla následoval závěrečný téměř 30km dlouhý sjezd zpět do Trutnova.

Trasa:
Trutnov - Mladé Buky - Svoboda nad Úpou - Jánské Lázně - Černá Hora (1299m) - Jánské Lázně - Svoboda nad Úpou - Dolní Maršov - Horní Maršov - Velká Úpa - Pec pod Sněžkou - Výrovka (1357m) - Modré Sedlo (památník obětem hor - 1509m) - Pec pod Sněžkou - Svoboda nad Úpou - Trutnov

mapa a profil etapy (bikemap.net)
možnost exportu do formátů Google Earth File (.kml) a GPS File (.gpx)

fotogalerie k článku

Černá Hora - výškový profil
Modré sedlo - výškový profil

Údaje z cyklo computeru:
Total: 84km
Čas: 4hod 47min 28sec
Průměrná rychlost: 17.30km/hod
Převýšení: 1920m
Max. výška: 1509m
Průměrné stoupání: 6%
Maximální stoupání: 24% !

Počasí:
jasno, teploty 14-18°C
Černá hora vrchol - 14°C
Modré sedlo vrchol - 14°C