12.09.2009

Grand Royal Tour De Jeseníky 2009

V sobotu 12.9. se měl uskutečnit jeden z vrcholů letošního kalendáře MCS Teamu na domácí půdě, jubilejní 5. ročník tradiční královské etapy v Jeseníkách. Akce byla koncipována především pro milovníky kopců a nadšené vrchaře, pro které bylo připraveno opravdu bohaté menu s více než 50km stoupání a celkovým převýšením přes 3 tisíce metrů. Díky unikátní koncepci letošního ročníku s možností alternativní volby trasy a stoupaní byla však etapa vhodná i pro turisticky založené cyklisty. Tato revoluční novinka umožňovala částečně vlastní výběr trasy i volby stoupaní během etapy se zachováním klíčových bodů v itineráři a nakonec
dokázala přilákat výkonnostně různorodou sestavu cyklistů. Trasu bylo možné bez problémů zkrátit o bezmála 50km, případně vynechat několik náročných stoupání a to vše bez omezování ostatních účastníků.
Výborně obsazenou a organizačně připravenou akci však, stejně jako mnoho podobných v minulosti, negativně ovlivnilo počasí, které si tentokráte s účastníky pohrálo opravdu dokonale. Zatímco v celé ČR panovalo příjemné slunečné počasí s letními teplotami, celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku zůstal zahalen mraky s mlhou a deštivými přeháňkami v horních partích. Už páteční tréninková vyjížďka na Ramzovské sedlo nevěstila nic dobrého, nicméně do poslední chvíle se doufalo v zázrak. Sobotní ráno s modrou oblohou sice vyvolalo nadšení a falešné naděje, krátce po startu etapy však začaly s blížícím se stoupáním na Dlouhé Stráně pohasínat.
Po zdolání vrcholu Mravenečníku, kde nebylo vidět na více jak 5 metrů a získání rozhodující informace, že na Červenohorském sedle prší, byla po dohodě akce zrušena a většina účastníků po zralé úvaze zvolila alternativní plán vyjížďky na jižní straně Jeseníků, kde panovalo příjemné slunečné počasí. Pouze dvojice statečných svátečních cyklistů z řad Zewl Festu (Wenda Sumo Jr. a Luis Garcia Gapparrez) se rozhodla absolovovat etapu dle původního plánu. Jak se později ukázalo Jeseníky nabídly v tento den poměrně zajímavý meteorologický úkaz, při kterém v celé jižní části pohoří panovalo slunečné letní počasí, zatímco druhá strana za Červenohorským sedlem byla zakryta v mlze s velkým teplotním rozdílem. Akce nakonec alespoň nabídla díky bistru Jarka nezapomenutelné kulturně společenské zážitky a určitě si zaslouží v příští sezóně důstojný reparát. Doufejme, že se příští rok sejdeme v Jeseníkách ve stejně vydařené sestavě a konečně vyjde počasí !

Trasa:
Šumperk - Rapotín - Velké Losiny - Loučná Nad Desnou - Mravenečník (1350m) - Dlouhé Stráně - Kouty nad Desnou - Červenohorské sedlo (1013m) - Domašov - Bělá - Vidly - Karlova Studánka - Hvězda - Praděd (1492m) - Malá Morávka - Moravice - Rýmařov - Janovice - Skřítek (868m) - Klepáčov - Rudoltice - Sobotín - Rapotín - Šumperk

Kopce:
Mravenečník 1350m, 12km
Červenohorské sedlo - 1013m, 9km
Vidly - 930m
Svatý Hubert - 1003m
Praděd - 1492m, 9km
Skřitek - 868m, 13km

mapa a profil etapy (bikemap.net)
možnost exportu do formátů Google Earth File (.kml) a GPS File (.gpx)